Sjednotit vědomosti a dovednosti v českém jazyce a pomoci i učitelům zvládnout přechod žáků z prvního na druhý stupeň základních škol je cílem pedagogů na Zábřežsku. Ti především volají po změně v kurikulu. Požadavek na úpravu osnov chtějí předložit na ministerstvo školství.
Učitelé ze Zábřežska díky společnému setkání, skupinové intervizi nazvané Aktuální potřeby žáků a pedagogů v souvislosti s přechodem žáků z I. na II. stupeň, měli příležitost probrat náměty, problémy i radosti v oblasti českého jazyka. „Na akci se sešlo jedenáct zapálených učitelů českého jazyka z málotřídních i plně organizovaných základních škol. Jednalo se o velice podnětné, emoční a velmi přínosné setkání,“ popsala skupinovou intervizi garantka a koučka Marie Effenberger Rychlá, která v metodických kabinetech pracuje na oblastní, krajské i národní úrovni.
„Prvostupňaři a druhostupňaři se shodli v základních otázkách obsahu českého jazyka a literatury. Navrhli i učivo, oblasti, které by mohly být z rámcového vzdělávacího programu vyškrtnuty, které v současné době žáky spíše zatěžují. Naopak se shodli, co je základ, s čím je potřeba pracovat, co je potřeba probírat důkladně a důsledně,“ dodala garantka.
Palčivý problém dnešních dětí – nečtou a nerozumí textu
Problémovou oblastí žáků druhého stupně je špatná úroveň čtení a čtení s porozuměním. To se negativně se projevuje v dalších předmětech například v matematice při složitějších slovních úlohách nebo při pochopení studijních textů v učebnicích. Problémem se stávají i přijímací zkoušky, kdy žákům činí potíže zadání v textu. Často děti nechápou význam běžných slov. Proto učitelé doporučují více se věnovat práci s textem.
Setkání češtinářů proběhlo za podpory MAS Horní Pomoraví pod hlavičkou projektů MAP Zábřežsko a SYPO (Systém podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů). Cílem MAS Horního Pomoraví a zmíněných projektů je mino jiné zlepšení úrovně školství, setkávání a sdílení zkušeností mezi učiteli jednoho předmětu z různých škol v regionu, přenos postřehů a podnětů ze škol na národní úroveň a profesní rozvoj učitelů.